РусскийУкраїнськаEnglish

Це цікаво

Історія шампуню

Британо-індійський вклад

Саме слово шампунь походить від «shampo», що в перекладі з хінді означає «масажувати», «розтирати». У зв`язку з тим, що Індія до середини двадцятого століття була англійською колонією, не дивно, що перший європейський продукт, призначений для миття волосся, з`явився саме там. У Європі до кінця XIX століття знали тільки мило, що залишає на волоссі білий наліт. Але у кінці XIX століття в Лондоні сталося щось, чому судилося було стати відправною точкою в історії шампуню, і з тих пір мильна історія перестала бути безіменною. Винахід шампуню зв`язують з ім`ям англійця Кейсі Херберта. Його шампунь був сухим порошком — суміш пудри з мила і трави. Називався цей порошок Shaempoo. Цілком можливо що рослинна складова була не чим іншим, як порошком із стручків Акації Шикакай. Проте належного комерційного успіху це підприємство не отримало, склад порошку не довго залишався в секреті. І незабаром тут і там лондонські перукарі в цирульнях і аптекарі в косметичних відділах власних аптек стали продавати такі ж пакетики з сухим порошком Shaempoo.

Отже, в XX сторіччі Лондон увійшов як піонер шампуню, не звернувши уваги на свою першість

Навіть при постійній міграції, яка існувала на рубежі тих віків в Європі, дивно, наскільки швидко звістка про винахід шампуню дісталася до Німеччини, де в цей час голову мили чим припаде. Щоб уникнути мильного осаду, німці вподобали користуватися оцтом або бензином. Миття бензином, інакше «шампонирование», представляло серйозну небезпеку. Про це свідчить лист Королівської технічної комісії ремесел у Берліні: «За даними, наданими поліцією, кожного разу споживається близько напівлітра бензину, уся ця кількість випаровується без залишку, що може привести до вогненебезпечної і навіть вибухонебезпечної ситуації, тому що суміш повітря і пари бензину здатна вибухати. Тому, на наш погляд, слід негайно заборонити шампонирование для миття волосся».

Як виробництво шампуню стало масовим

Його величність випадок

У один з днів 1903 роки у Берліні сталася малопримітна подія, які сотнями відбуваються навкруги. У невеликий аптечний магазин на Passauer Strasse, що належить Хансу Шварцкопфу, зайшла купувальниця. Фрау розповіла про маленькі пакетики засобу для миття волосся, яке вона не так давно купувала в Англії. «Це так зручно! — захоплювалася жінка, — Було б чудово, якби і у вас було щось подібне, я могла б користуватися цим постійно!» До цього часу Ханс Шварцкопф вже майже п`ять років був хазяїном цього аптечного магазину на Passauer Strasse. І у своїй аптеці Ханс, за звичаєм того часу, на додаток до основного бізнесу відкрив парфюмерний відділ. Притому, що дуже дорогі духи були доступні не усім, в цілому його справи йшли добре. Тільки йому хотілося чогось більшого, принципово нового. Ідея прийшла з щебетанням захопленої пані. Отже, не відаючи про власну роль, фрау покинула аптеку, а життя двадцятидев`ятирічного Ханса перестало бути нудним: ще б — у аптеку заглянула його Доля. Залишалося утілити задум в життя.

Перший шампунь, що мав комерційний успіх винаходить хімік!

За освітою Шварцкопф був хіміком, і досвід роботи з косметикою допоміг йому досить легко створити свій перший шампунь-порошок, який можна було пропонувати покупцям. Тільки Шварцкопф був не такий простий, щоб продавати порошок у безіменних упаковках: на пакетиках з сухим шампунем красувався придуманий ним товарний знак, який сьогодні відомий кожному, — силует голови чорного кольору(Schwarzkopf у буквальному перекладі з німецького — «чорна голова»). Тепер це був не просто шампунь, а марочний продукт, який Ханс тут же запатентував. Усе це сталося в тому ж 1903 року.

Новий засіб коштував двадцять пфенігів — недозволена розкіш, особливо для дбайливих німців. Проте із-за зручності в застосуванні шампунь став користуватися популярністю. І найголовніше, він не залишав осоружного нальоту на волоссі! Через рік пакетики з шампунем продавалися в усіх аптечних магазинах Берліна, їх почали імпортувати в інші країни. Щоб закріпити вражаючий успіх, вимагалося йти далі.

Маркетинговий хід або усе нове - це добре забуте старе

Тоді Ханс зовсім залишив аптечний бізнес і повністю віддав свої сили виробництву і продажу шампуню. Тим більше, йому було, що додати до сказаного і зробленому: до складу першого шампуню Ханс додав екстракт фіалок, завдяки чому порошок придбав приємний запах. Т. е вже бачиться перший маркетинговий хід - створення фіалкового шампуню, який цікавим запахом і можливо кольором залучав до себе більше число клієнтів.

Новий напрям мав величезні перспективи — адже засобами для волосся в ті часи практично ніхто, окрім самого Шварцкопфа, серйозно не займався. А в маленькій службовій кімнатці на Passauer Strasse, де розташовувалося усе виробництво, для справи, що вимагає неабиякого розмаху, не залишалося місця. І ось в 1904 році у Берліні був запущений перший завод по виробництву різних складів для волосся компанії Schwarzkopf. Асортимент шампунів розширився досить швидко і незабаром налічував вже вісім видів: жовтковий, ромашковий, кисневий, трав`яний, ланоліновий, березовий, сірчаний і навіть з витягами смол. Ми не знаємо, як потрібно було користуватися тим першим сухим шампунем – чи розводити у воді або розподіляти порошок по вологому волоссю і як довго ця суміш повинна була залишатися на волоссі, можливо, що якісь з рослинних добавок цілком могли діяти. На жаль, сучасні шампуні цим похвалитися не можуть.

Сімейний бізнес продовжує розширюватися

Вже через рік — у 1905 році — товари компанії дісталися до Росії. А у Ханса попереду було багато роботи, розробка нових продуктів і розширення виробництва. Тільки одного разу у нього була перерва в роботі. Під час Першої світової війни стало неможливо дістати пристойні інгредієнти, і, чесно кажучи, публіці було не до шампуню. Але при першій нагоді Ханс знову відкрив свій завод, а в 1919 року з випуском нового продукту Schaumpoon виробництво вийшло на якісно новий рівень.

Тільки життя Ханс Шварцкопфа виявилося недовгим. У віці 47 років в лютому 1921 року він помер від серцевого нападу — так не стало першого Короля імперії шампуню.

Компанію після смерті Ханса Шварцкопфа очолила його дружина Марта. Вона зуміла зберегти бізнес і навіть розширила виробництво. А потім старший син Ханса і Марти — успішно продовжив справу батьків. Під новим керівництвом в 1927 році компанією була розроблена рідка консистенція шампуню : адже у порошку, незважаючи на усі свої достоїнства, були і серйозні недоліки: паперові пакетики з шампунем промокали, та до того ж порошковий пил іноді викликав алергічну реакцію. Рідкий шампунь пінився краще, рівень очищення волосся від забруднень став вищий. І дозувати рідкий шампунь стало простіше, тобто він став економічнішим. До кінця 1927 року компанія випустила вже два види рідкого шампуню.

Прорив французьких маркетологів

У благополучні 30-ті ситуація в Європі була дуже відповідною для косметичного бізнесу — люди стали більше замислюватися про свою зовнішність. Ринок туалетних засобів розвивався стрімкими темпами. Вже в 1931 році конкурентам Schwarzkopf - групі компаній Hamburg Beiersdorf Group — вдалося розробити власну хімічну формулу шампуню.

А в 1934 році французька фабрика L’Oreal також представила на ринку свій продукт що не містить мила для миття волосся. За шість років до цього Эжен Шуэллер, засновник компанії L’Oreal, купив компанію Monsavon — маленьке підприємство, що випускало туалетне мило. Це придбання дозволило L’Oreal, що спеціалізується на виробництві фарби для волосся, впровадитися на ринок туалетних засобів. Перший рідкий шампунь L’Oreal називався Dop. Але шампунь Dop важко приживався на ринку. Тоді, щоб з`ясувати причину, Эжен Шуэллер замовив дослідження, в результаті якого виявилось, що 30% французів взагалі ніколи не миють голову.

Великий маркетолог Шуэллер знайшов вихід: у своїй рекламі він звернувся до дітей і їх батьків. Саме йому належить та заслуга, що наступне покоління французів мило голову виключно шампунем. Надалі таким прийомом користувалася і користується маса компаній для просування будь-яких продуктів, які хоч якось можна зв`язати з підростаючим поколінням. Залишалася одна перешкода на шляху до всесвітнього панування шампуню – висока ціна.

Становлення шампуню як масс-маркетингового продукту

Американський підхід

Першими цінову перешкоду усунули американці. Саме у Америці був випущений перший успішний «масс-маркетинговый» шампунь.

Склад цього засобу для миття волосся був розроблений американцем Джоном Бреком. Дослідження він почав ще в роки Великої депресії у своїй клініці в Массачусетсі. І ось після десятиліття роботи в 1930 році формула була готова. Новий шампунь був доступний за ціною багатьом. Крім того, уперше споживачам пропонувалася лінія шампунів : для сухого і для жирного волосся. Новий шампунь продавався добре, але ефекту, на який мав право розраховувати Брек, не сталося. Здавалося, чого ж простіше: «хочеш стати багатим — працюй на бідних»! Це і було зроблено. Здавалося, чого ж ще, якщо ціна — не перешкода? Але Америка зіткнулася з тією ж проблемою, що і Європа: більшість не звикла витрачати (хай і невеликі) гроші на спеціальні засоби для миття волосся.

Культ чистоти

Для справжнього повсюдного успіху потрібна була нова культура і новий культ чистоти. Цього не було. Америка не була б Америкою, якби заповзятливих американців на шляху до комерційного успіху можна було зупинити цією обставиною. І Брек згадав про те, «що є двигун торгівлі». Однозначно - реклама. З цієї миті історія шампуню Breck перестає належати лише косметичній галузі. Тріумф компанії перевершив найсміливіші очікування і став класичним прикладом, описаним в підручниках по курсу реклами. Реклама Breck Shampoo була практично першою, де окрім тексту з`явилося якісне зображення, що несло не менше смислове навантаження, ніж текст. Косметичні компанії узяли метод на озброєння: з того часу косметична галузь розвиває себе і ще збагачує рекламну індустрію і рекламне мистецтво.

Ця історія успіху починалося так: за справу взявся Едвард Брек, син засновника марки Breck Shampoo. У 1936 він найняв комерційного художника Чарльза

Шелдона, доручивши йому намалювати дівчат для реклами шампуню. І з`явилася перша «Дівчинка Брек». Ранні роботи Шелдона для Брека виконані пастеллю, з ореолом м`якого світла навколо моделі.

Рекламний слоган компанії Брек обіцяв, що волосся стане сяючим і м`яким, як у дитини. Таким чином, винахід французьких маркетологів продовжив свій розвиток.

Шелдон створював жіночні романтичні образи. Ідея чистоти з`являлася як досконалий образ, як ідеальне поєднання цнотливості і акуратності, тобто чистоти внутрішньої і зовнішньої. Професійними моделями Шелдон віддавав перевагу над звичайними жінками. Півстоліття плакати Брека були ідеалом американської жінки — бажана, але непорочна природна красуня.

Ніщо не може завадити поширенню шампуню

Першим рекламним агентством, з яким працював Брек, стала компанія Armour and Company. А першою моделлю — Ольга Армстронг. Breck Shampoo отримав немислиму досі популярність. З часом він став втілювати американський спосіб життя. Ну, самі судите: американські солдати, що висадилися в Європі в 1943 після відкриття Другого фронту, роздавали звільненим жителям Старого Світу тушковане м`ясо, цукерки, жувальну гумку і шампуні Breck

У новий, післявоєнний час люди по обидві сторони Атлантики мріяли стати суспільством благоденствування. І в цьому товаристві щасливих і доглянутих людей у косметичних компаній був необмежений простір для дій. До їх честі, вони не сиділи склавши руки.

У 1933 році компанія Schwarzkopf знову вчинила косметичну революцію. У той рік нею був випущений Onalcali, що став першим бесщелочным шампунем і прообразом усіх сучасних шампунів. Та і Breck Shampoo не залишився на місці. Стратегія марки як і раніше була спрямована на успіх і масовість. У кінці 50-х Шелдона змінив Ральф Уільям Уильямс. Тільки він вже частіше використав для малюнків професійних моделей — так на рекламі Breck з`явилися Ким Бессинджер, Брук Шилдс, Сибіл Шепард, Эрин Грей (натисніть на ім`я, щоб побачити фото). Рекламні смуги Breck Shampoo регулярно з`являлися в найпопулярніших глянсових виданнях, зазвичай на останній обкладинці. Після смерті Уильямса рекламна традиція припинилася, і дівчатка Брек залишилися тільки в музеях історії реклами і поп-культуры.

Замість епілогу

Власне на цьому історія шампуню не закінчується, тільки переходить в іншу, прозаїчнішу фазу. І це не дивно, маркетологи, згадавши Ханса Шварцкопфа, стали просувати продукти «нового» типу - органічні шампуні. А їх ціна знову намагається відвести шампунь з сектора масс-маркета. Компанія Breck відреагувала на це з властивим їй новаторством — замість зображень золотоволосих красунь новий слоган заявляв, що «шампунь Брек впорається навіть з масляними плямами у Вашому гаражі». Звичайно, такий рекламний хід – відповідь на байку, що гуляє по інтернету.