РусскийУкраїнськаEnglish

Це цікаво

Цікаві факти про мило

1. Археологи встановили, що вже 6 тисяч років тому існувало налагоджене виробництво мила з лужної солі, рослин, золи, тваринних жирів. Так, скіфські жінки розтирали в порошок деревину кипариса і кедра, додаючи до нього воду і ладан. Виходила мазь, якою натирали тіло, шкіра ставала ароматною, а після видалення мазі ставала чистою і доглянутою.

2. Під час археологічних розкопок Помпеї були виявлені приміщення миловарень. Мило в ту пору було напіврідким. Ним не тільки милися, але і фарбували волосся в жовтий, рожевий і червоний колір. Мило довго було предметом розкоші і цінувалося поряд з дорогими ліками і зіллям. Але навіть заможні люди не могли собі дозволити прати ним білизну. Для цього використовували різні глини, рослини (наприклад, мильний корінь). Прання була важкою справою, і займалися нею найчастіше чоловіки.

3. В античному світі мило виготовляли з козячого або бичачого жиру з домішкою золи бука. Воно було трьох сортів: тверде, м`яке і рідке. Ним можна було не тільки вмиватися, але і фарбувати волосся в жовтий, рожевий чи червоний кольори.

4. Мило спочатку використовувалося кельтами і стародавніми римлянами в основному у вигляді помади для волосся і як ліки від шкірних захворювань.

5. Араби робили мило з рослинної олії, такої як оливкове масло і трохи ароматичних масел, таких як масло чебрецю. З початку 7-го сторіччя мило виробляли в Наблусі (Палестина), Куфі (Ірак) і Басрі (Ірак). Мило, таке як ми знаємо сьогодні, є нащадком історичних аравійських мил. Аравійське мило було ароматним і кольоровим, деякі з мил були рідиною, а інші були твердими, існувало також і спеціальне мило для гоління. Це мило продавалося за 3 дирхама (0.3 динара) в 981 році нашої ери. Рукопис Аль-Разі містить рецепти для виробництва мила.

6. За часів Гомера мило ще не було відомо. Стародавні греки очищали тіло піском - особливо дрібним, привезеним з берегів Нілу. Стародавні єгиптяни вмивалися за допомогою пасти з бджолиного воску, розчиненої у воді. Довгий час для миття вживали деревну золу і соду. Фінікійці ж виготовляли мило з козиного сала і букової золи, саме цей рецепт перейняли римляни.

7. Першими торговими знаками мила можна вважати зображення лілій, ялинових шишок і півмісяців на ароматизованих кульках, які лицарі і купці привозили з Венеції в XV-XVI століттях.

8. У середні століття мило цінувалося на вагу золота і було абсолютно недоступно для більшості людей. Так, королева Іспанії Ізабелла Кастильська зізнавалася, що милом вона користувалася лише два рази в житті: при народженні і напередодні весілля.

9. У XIV столітті в Англії правила Миловарний гільдії забороняли миловарам ночувати під одним дахом зі звичайними людьми - настільки ця професія була оповита таємницею!

10. Англійський король Генріх IV з династії Ланкастерів в 1399 році заснував особливий орден. Кожен, хто вступив у нього, отримував привілей митися з милом.

11. У 1636 році Зоряна палата (Вищий королівський суд Англії) випустила указ, згідно з яким будувати миловарні мануфактури заборонялося на відстані менше ніж 1 милі від Лондона і Брістоля. Наслідки цього указу виявилися плачевними. Так обсяги виробництва мила в Брістолі скоротилися до 600 тонн на рік. Для порівняння, Вестмінстерське миловарне суспільство виробляло 5000 тонн на рік.

12. Промислове виробництво мила вперше було розпочато французами в IX столітті. Марсель був головним постачальником мила в різні країни. Тверде мило першою випустила Італія в 1424 році.

13. Ранок французького короля Людовика XIV починався з дуже короткого вмивання. Йому підносили велику чашу, на дні якої хлюпала вода. Король змочував кінчики пальців і злегка доторкався ними до повік. На цьому процедура закінчувалася - митися, а тим більше милитися цілком у ті часи було не прийнято.

14. У другій половині XVII століття у Франції був виданий королівський указ, що дозволяв варіння мила тільки в літній час і тільки із золи і оливкового масла.

15. На Русі мило варили і в майстернях, і в домашніх умовах. Для виготовлення мила використовували яловиче, бараняче, свиняче сало. До наших днів дійшла стара приказка: «Сало було, стало мило». Для м`якості додавали рослинні олії, наприклад, льняну. Займалися «поташним промислом» - саме так у ті часи називали миловаріння - цілими селами.

16. У Росії мило почали робити за часів Петра I, але аж до середини XIX століття ним користувалася тільки знать. Селяни прали і милися лугом - деревну золу заливали окропом і розпарювали в грубці, або замість мила використовували картоплю, «не цілком зварену, проте ж більш варену, ніж сиру».

17. Нікола Леблан (1742-1806) був першим, хто відкрив спосіб сучасного масового виробництва мила - спосіб ХІМІЧНОГО виробництва сильного лужного розчину. До цього лужний розчин видобувався складним методом із золи.

18. У 1841 році в Мексиці мило було в такому дефіциті, і коштувало так дорого, що виконувало функцію грошей.

19. Деякі сорти мила використовуються для приготування вибухових речовин напалмового типу.

20. Вчені з Університету Мічигану, які провели власне дослідження, довели, що антибактеріальне мило захищає від інфекцій точно так само, як звичайне.

Висновок зроблений на основі вивчення тривіальної процедури - миття брудних рук. Як виявилося, на руках після використання антибактеріального мила залишається стільки ж бактерій, скільки і після вживання мила традиційного.